Kraina Czarów

 

 

 

Grupa Teatralna „Kraina Czarów” działająca przy Warsztacie Terapii Zajęciowej, prowadzonym przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach swoją przygodę z teatrem rozpoczęła jesienią 2004 roku. Aktualnie grupę tworzy 11 osób niepełnosprawnych w wieku 32 - 49 lat i 3 terapeutów. Pracują pod kierunkiem dr nauk humanistycznych Anny Rogala (wyróżnionej w 2007 roku nagrodą Grand Prix na Łódzkim Festiwalu Sztuk Wszelakich).

Do tej pory grupa przygotowała cztery spektakle: „Mały Książę”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Zielona Gęś'' oraz „Nasz Wiech … i inni”. Na VI Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana 2007” zorganizowanym przez p. Annę Dymną i ks. Tadeusza Isakowicza Zaleskiego, grupa zdobyła trzecie miejsce, za przedstawienie „Alicja w Krainie Czarów”.
Do chwili obecnej występowała na różnego rodzaju imprezach, festiwalach i przeglądach teatralnych w Skierniewicach, Warszawie, Zgierzu, Łodzi, Łowiczu, Spale, oraz w Szwajcarii.

Na uroczystych obchodach 60 - lecia Spółdzielni Inwalidów Zakładu Elementów Indukcyjnych w Skierniewicach zaprezentowała przedstawienie „Zielona Gęś”. W 2011r. występowała na regionalnych eliminacjach Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej „Albertiana 2011” w Zgierzu, na V Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanym na Placu Zamkowym w Warszawie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galerii „Sztuka Niepełnosprawnych Wśród Nas”, na VI Gali Regionalnego Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie ”Lodołamacze”, zorganizowanej w gmachu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, na scenie łódzkiego teatru „Szwalnia” oraz na obchodach Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej w Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach.

W 2012r. brała udział w zorganizowanych przez skierniewicki Teatr Realistyczny warsztatach teatralnych, w których uczestniczył także Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni. Reprezentanci grupy uczestniczyli w Międzynarodowym Biennale X Spotkania Teatralne „Terapia i Teatr”, zorganizowanym przez Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi. W trakcie którego obejrzeli spektakle zespołów teatralnych m.in. z Danii, Austrii, Portugalii, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Wzięli także udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Teatr Dancing With The Difference z Madery oraz Teatr Nos w Nos z Londynu.

We wrześniu 2012r. po zwiedzeniu Warsztatów Terapii Artystycznej prowadzonych w Radwanowicach przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko” i obejrzeniu spektaklu zatytułowanego „Piekarenka Brata Alberta” zaprezentowanego przez Teatr „Radwanek” grupa wystawiła spektakl „Zielona Gęś”. Od połowy marca 2013r. grupa pracuje nad nowym spektaklem, opartym na bajkach chińskich.

Dzięki udziałowi w zajęciach teatralnych wielu członków grupy pokonało ograniczenia wynikające z niepełnosprawności i lęk przed kontaktami z innymi ludźmi oraz uwierzyło w swoje możliwości.